Як справлятися з гнівом

Вас легко розізлити? Вам важко стримувати свій гнів, агресію і це впливає на ваші стосунки з близькими, на роботі?

Кожен з нас по різному реагує на одну і ту саму ситуацію. Хтось може байдуже віднестися до неї, а хтось може сильно розгніватись, хоча ситуація може і не бути надто важливою. Чому так, від чого залежить наша реакція?

 • Тип темпераменту. Холерики від природи реагують швидко. Ще не встигли подумати, але уже запалилися.
 •  Коли нас образили, скривдили.
 •  Болюча тема. Якщо зачепили за «живе», тоді важко себе стримати.
 •  Наша гординя. Ми думаємо, що завжди праві та рідко зважаємо на іншу думку.
 •  Суб’єктивне бачення ситуації, різні погляди, цінності.
 •  Коли жили в сім’ї, де всі агресивно поводилися, навчилися так реагувати.
 •  Коли людина нереалізована чи незадоволена собою.

Гнів – це одна з найсильніших емоцій. Відчувати її природно, адже неможливо бути всім задоволеним. Гнів спонукає нас до дії та може допомагати нам, проте більше нам шкодить. Ми можемо агресію направляти на зовні, коли виговоримося, стає легше, проте це заважає нашим стосункам. А можемо направляти на себе, від цього страждаємо, навіть хворіємо. В якийсь момент накопичена агресія виходить на зовні й ми зриваємося на наших близьких, особливо на дітях. Тому потрібно навчитися правильно реагувати і це найкращий спосіб керування гнівом та агресією.

 1. Потрібно прийняти рішення, що Ви хочете навчитися реагувати по іншому й завжди про це пам’ятати.
 2. Навчитися призупинятися для того, щоб чітко зрозуміти свої почуття. Глибоко вдихнути повітря і подумки порахувати до 10. За цей час злість зменшиться. Сказати собі: «Я зараз відчуваю злість, образу і розумію чому», тоді ви усвідомите свій стан і зрозумієте, що робити далі.
 3. Також коли відчуваєте, що емоція гніву переповнює Вас, порахуйте все що є одного кольору в кімнаті, наприклад порахувати скільки речей є зеленого кольору. Це допоможе Вам заспокоїтися.
 4. Якщо ситуація і відносини дозволяють, заявіть про свої почуття і переживання. Говоріть через «Я-повідомлення». Починайте говорити з займенника я: «Я злюся на тебе…, чи я ображаюся на тебе…або я відчуваю…» замість: «Ти мене дратуєш…, чи ти мене не розумієш…». Це ваші почуття і тільки Ви вирішуєте, як реагувати.
 5. Дуже добре допомагає спорт або фізичне навантаження. Іноді потрібно промовчати, щоб не наговорити дурниць. Зайнятися фізичною роботою. Завдяки агресії можна зробити дуже добре цю роботу. За цей час Ви свою негативну енергію знизите, тоді буде час подумати й можна конструктивно поговорити та розв’язати проблему.
 6. Часто ми не можемо сказати все те, що думаємо і тримаємо в собі. Для того, щоб не носити цю негативну енергію в собі, або щоб не зриватися на близьких, рекомендую написати кривднику листа. Пишіть все, що Ви думаєте і відчуваєте стосовно неприємного випадку або ситуації. Листа в жодному разі не відправляйте, помніть чи порвіть і викиньте.
 7. Творчість – один з найкращих способів знімати негативну енергію. Вона дає можливість виявляти експресію, агресію і спонтанність. Малюйте, пишіть, готуйте на кухні щось нове, ліпіть, співайте, танцюйте. Можна навіть по кричати там, де вас ніхто не почує. Це відмінний спосіб позбутися негативних емоцій і покращити своє самопочуття.

Пам’ятайте, що іноді гнів буває корисним. Допомагає нам розпрощатися з токсичними, для нас, людьми та прийняти рішення, на які ми б не наважилися в спокійному стані.

Якщо Вам складно справитися з емоціями, які Вас обтяжують, записуйтеся на консультацію. Разом ми зможемо відкрити Ваш спосіб, щоб керувати своїм станом. Енергію, яку Ви витрачаєте на негативні емоції, Ви зможете направити на користь для Вас.