Як дихати на повні груди. Патерни дихання

Всі ми знаємо, що дихання – це такий важливий процес життєдіяльності. Чим більше у нас усвідомлене дихання, тим більший у нас зв’язок із самим собою, зв’язок із відчуттям «туті тепер». Коли людина усвідомлено дихає, то вона стабілізує не тільки фізичний, але і емоційний та ментальний стан.

Вдих – це прийняття чогось у середину себе, це коли ми беремо щось із цього світу, це підживлення енергії, напруження. Коли ми вдихаємо ми збуджуємо нервову систему і автоматично напружуємо своє тіло, щоб щось робити. А от видих направлений на те, щоб людина щось віддавала і розслаблялася. Коли у людини є сильний дисбаланс по диханню, то бути гармонічною особистістю просто неможливо, хоча нам цього сильно хочеться.

При повноцінному диханні у нас синхронізується наш стан, змінюється самовідчуття, тоді і інші починають відчувати нас по іншому. Початок затвердження самого себе, наше право бути, прийняття себе, все це пов’язано із дихання.

Існує 4 основні патерни дихання, які визначили тілесні психотерапевти.

Перший тип відноситься до людей, які бояться всього, що відбувається навколо. Це люди, які бояться агресії, які завжди відчувають, що вони не гідні, люди з яскраво вираженим синдромом самозванця, які в принципі бояться себе проявляти. Одне із посилань, батьківських, сімейних чи з життєвих обставин, яке вони засвоїли «Сиди тихо – не висовуйся»

Коли у людини такий патерн, то вона не використовує повністю ресурси, які можна. При чому дихання визначає і психічний ресурс. Якщо не налагоджена функція дихання, то вибудовувати особисті кордони з іншими людьми, буде набагато складніше. Тому, що і фрази, і тон голосу буде видавати ось це побоювання, невпевненість.

Другий тип дихання формується у людей з альтруїстичною установкою. Люди, які привикли все віддавати. Ці люди із задоволенням розказують багато корисного і можна побачити, що іноді вони прискорюються у розмові, щоб встигнути багато дати корисної інформації. І у них теж проблеми з психологічними кордонами, адже вони готові все віддати, але нічого не беруть. В результаті у них формується неприйняття, печаль, сум. Часто у таких людей можуть розвиватися депресивні чи  тривожні розлади.

Третій тип дихання – це люди, які звикли заперечувати всі почуття і вони привикли все контролювати. У них для спонтанності нема місця і вони постійно на сторожі. Зазвичай у них проблеми з двох сторін. З однієї сторони вони хочуть все контролювати, а з іншої хочуть злиття, близькості. Ми можемо побачити певне поглинання. Дві такі тенденції призводять до дисбалансу.

Четвертий патерн дихання – це здоровий. Коли у людини дихання усвідомлене і у гармонії. Повноцінний вдих і повноцінний видих.  У них повністю вибудувані відносини зі світом. Такі люди зазвичай не приходять до психолога. А коли ідуть, то у них проблеми ситуативного характеру. У таких людей проблем з самооцінкою нема, з тривогою , з залежними відносинами, з самопрезентацією нема. Тобто цей патерн дихання говорить про те, що у людини вибудувані кордони із світом, і вона в стані брати і давати.

Якщо вам цікаво, як розвинути здоровий патерн дихання, можна подивитися відео, там я більше детально розкриваю тему: