Синдром жертви: як розпізнати і позбутися

Багатьом напевно знайомі люди, які весь час скаржаться на життя, але при цьому не хочуть нічого змінювати, вважаючи, що в усьому винні інші.

Наприклад, чоловік ображає і скандалить з дружиною, яка, в свою чергу, день у день скаржиться на важку долю подругам «З цим монстром неможливо жити!» Всі розуміють, що найкращим рішенням було б піти від даного чоловіка і перестати перебувати в ролі жертви. Тільки жінка цього не робить.

У нашому суспільстві привикли страдати. І в багатьох людей жертовність, на жаль, сприймається як позитивна риса. За статистикою, синдромом жертви страждають в основному жінки. Оскільки саме їм часто забороняють проявляти агресію: «Хороші дівчатка так себе не ведуть!», «Жінка повинна вміти терпіти»…

ЇМ з дитинства забороняли відкрито висловлювати свій гнів і захищати свої кордони, звинувачували в усьому, що відбувається навколо. Тому вони вибирають такий спосіб виходу свого гніву, оскільки іншого зразка поведінки у них немає.

І виростає доросла людина, яка навчена ТЕРПІТИ та СТРАЖДАТИ.

Роль жертви приваблює багатьох, тому що бути «дорослим» і нести відповідальність за своє життя непросто. Відповідальність за своє життя полягає в тому, щоб адекватно оцінювати свої можливості і обмеження, орієнтуватися в реальності, не опускати руки при невдачах, активно дбати про своє душевне і фізичне благополуччя, комфорт.

Ми часто чули слова «Я терплю заради дітей». Річ у тому, чим більше жінка терпить, тим більше формує у своїх дітях жертву. Якщо вже Ви хочете зробити щось важливе для дітей – ідіть від тиранів.

ЯК ВИЙТИ З РОЛІ ЖЕРТВИ

Все вирішується, оскільки проблема – в ГОЛОВІ, а не в чоловіка, начальника, державі…. І ТІЛЬКИ ВИ можете щось змінити.

  • Перше, що потрібно зробити – це взяти відповідальність за власне життя і перестати жалітися. Час від часу задавати собі запитання: «Яких зусиль я доклала, щоб щось змінити?», «Що ще я можу зробити, щоб змінити ситуацію, що склалася?».
  • Практикуйте любов і турботу до себе та розвивайте впевненість. Людина з синдромом жертви не любить, не цінить і не вірить у себе. І саме тоді коли вона жаліється – відчуває свою цінність. А щоб вийти зі сценарію жертви, досить навчитися любити себе безумовною любов’ю, в різних станах – при невдачах чи поганому самопочутті.
  • Розвивайте позитивне мислення. Вчіться отримувати задоволення від приємних дрібниць, жити «тут і зараз». Пам’ятайте, що кожен прожитий день – це подарунок долі і в Ваших руках знаходиться сила, яка здатна зробити цей день прекрасним і незабутнім.
  • Людина-жертва часто в своє життя притягує тиранів, тому перестаньте шукати виправдування вчинкам інших людей. Будьте з тими людьми, з якими Вам добре і Ви відчуваєте впевненість та підтримку. Якщо Ви відчуваєте, що не заслуговуєте поваги і дозволяєте іншим «топтатися» по Вам, тоді так і буде.
  • Вчіться чітко визначати особисті межі та не порушувати чужі. Зрозумійте, що Ви готові дозволити іншим, а що категорично ні. Де проходять Ваші кордони, і де починається чужа територія.
  • Самий дієвий спосіб – це психотерапія. З її допомогою Ви зможете подолати цей стереотип мислення. Якщо Ви поки що не готові піти на серйозну роботу, тоді слідуйте рекомендаціям.

Пам’ятайте, що тільки Ви визначаєте чого варті, вибираєте, яку роль грати. Приміряючи на себе роль жертви, Ви свідомо позбавляєте себе багатьох задоволень. Не бійтеся досліджувати себе і свої можливості, вибирайте бути щасливим творцем свого життя!