Позитивне мислення – це звичка. Як розвинути

«У людини можна відібрати все, крім одного: останньої волі людини – вибирати власне ставлення до будь-яких обставин, вибирати власний шлях!» Віктор Франкл

Наші думки найбільше впливають на нас,  можуть як руйнувати нашу особистість, так і відновлювати цілісність. Якраз вони створюють приємні чи нехороші стани, визначають наші реакції й вчинки, роз’єднують або єднають з іншими. Можуть надавати нашому життю величезну цінність або, навпаки, знецінювати життя та позбавляти сенсу.

Це джерело наших страждань і нашого добробуту. Саме думки залишаються з нами, коли від нас відвернулися, коли багато чого втрачено. Саме вони нам допомагають шукати рішення. Коли ми усвідомлюємо, що думки – це не ми, що їх можна замінити більш конструктивними, ми починаємо розуміти «що все в наших руках».

Мислення може позбавляти людину впевненості, здоров’я і зробити її  безпорадною, а може активувати неймовірний потенціал, допомогти відчути силу, впевненість, інтерес, відчути внутрішні опори.

Ми так влаштовані, що наш мозок видає спочатку набагато більше негативних думок, ніж позитивних. Це свого роду вбудована захисна реакція організму, так влаштована природа. На пошук негативу «налаштований» наш емоційний мозок, який забезпечує нам виживання, також негативні емоції сигналізують про те, що може бути потенційно шкідливо і небезпечно для нас.

Негативне мислення може передаватися з покоління в покоління. Більше того, в людини може бути позитивне мислення та коли людина тривалий час стикається зі складними подіями, неприємною інформацією, її мислення змінюється з позитивного на негативне. При чому можуть бути приємні моменти, проте людині їх важко побачити та відчути.

Позитивне мислення – це не про те, щоб завжди бути на позитиві, це про стабільне і впевнене відношення до життя, вміння бачити негативні моменти, приймати їх та не зранитися ними. Розуміти, що яка б не була складна ситуація, потрібно проаналізувати чого вона навчила, який корисний досвід можна з неї винести. І найголовніше – це вміння керувати своїми думками та вибирати хороше для себе.

Коли ми надто багато думаємо про проблеми, то починаємо бачити їх усюди. Але механізм працює й у зворотний бік: концентрація на можливостях дозволяє нам бачити більше нових можливостей, на приємних моментах – більше приємних моментів, на добрих вчинках – більше добрих вчинків.

Позитивне мислення має бути реалістичним, конструктивним та відповідальним. Якщо ми хворіємо, у нас висока температура і важкий кашель, ми можемо свій стан інтерпретувати по-різному, від “Жах, я вмираю” до “Все в порядку, починаю лікуватися”. Позитивне ставлення – корисніше і для здоров’я, і ​​для душі. Однак розповідати собі та іншим, що це взагалі все нісенітниця, відмовлятися від лікування – це інше. Це не позитивне мислення, а безглуздя та безвідповідальність.

Для підвищення свого настрою, збільшення психічного ресурсу, для створення сприятливих збігів обставин, для нашого здоров’я, для того, щоб легше переживати неприємні події, підтримувати не тільки себе, але й інших, нам важливо посилювати роботу позитивного мислення. Помічати, що хорошого з нами відбулося протягом дня.

Негативні думки можна «викинути». Такий психологічний метод відкрили дослідники Університету штату Огайо. Учасники експерименту писали неприємні думки та почуття на папері, а потім пом’явши аркуш, викидали у відро. Це дозволило випробуваним значно знизити вплив негативу.

Налаштовуйте себе з самого ранку на приємні думки. Прокинулись, подякуйте за те, що ви живі, що ваше серце б’ється. Дякуйте не тільки собі, але і іншим – це відмінний спосіб помічати скільки хорошого є.

Оточіть себе позитивними людьми. Якщо навколо нас оптимістичні люди, то ми чуємо позитивні думки про різні речі, позитивні переконання та установки. Згодом і наша свідомість сама підлаштовується під цей тип мислення. А коли у нашому оточені завжди люди, які бачать тільки негатив, постійно скаржаться, незадоволені, з претензіями, у всьому бачать «теорію зговору», то і ми починаємо так думати.

Слідкуйте за чистотою ваших думок. Змінюйте свій фокус уваги з негативу на позитив. Всі ситуації нейтральні,  ми своїми думками надаємо їм значення та емоційного забарвлення. Перевіряйте думки на реальність. Аналізуйте: що ви собі кажете? Які емоції викликає ця думка? Які відчуття в тілі? Чи завжди так буває? Як ви можете сказати собі по іншому?

Але будьте готові до того, що цей процес буде нешвидким. Змінивши свій спосіб мислення, ви зміните якість життя!

Запрошу вас підписатися на мій телеграм та youtube-канал про психологію – просто, доступно, з турботою про складне, глибоке та важливе!