Помилки мислення. Як ми себе обманюємо, навіть непідозрюючи про це

Прекрасні відносини, успіх у кар’єрі, впевненість, задоволення собою, фінансовим достатком, задоволення життям – мрія кожного. Та далеко не всі здогадуються, що багато залежить від нашого способу мислення.

Саме мислення людини впливає на всі сфери життя і відрізняє людей між собою. У всіх свій спосіб сприйняття реальності і часто ми можемо помилятися. Ну ось наприклад, ви домовилися зустрітися з подругою, проте вона передзвонила і сказала, що сьогодні їй не виходить, ви можете прийняти відмову як рішення, яке має певні причини. Або можете підключити свою звичку думати про любу відмову, як про особисту образу і, таким чином це буде викликати  у вас негативні переживання.

Помилки мислення – так називають спотворені уявлення, які змушують нас обробляти інформацію неправильно, відрізають нас від реальності декількома способами. Вони бувають не чіткими і не точними, носять загальний характер, не приймають до уваги конкретні обставини і характеристики. Не дозволяють нам бачити різні сторони ситуації, створюючи помилковий погляд на життя.

Помилки мислення опираються на емоційний, а не на раціональний процес. Зароджуються на глибинних нереалістичних переконаннях, але не являються ними, так формується викривлене сприйняття,  яке призводить до неприємностей у різних сферах життя. Важливо розуміти – людина навіть не усвідомлює, що вони у неї є, адже так живе все життя, і це для неї являється нормою.

Мислення ми успадковуємо із сім’ї. Так, як – емоційний фон, привичку переживати, ті чи інші емоції, точно так успадковуємо здібність обробляти вхідну інформацію. Тому, щоб щось змінити у своєму житті важливо розібратися, як працює наше мислення.

Які найчастіше зустрічаються помилки мислення

Глобалізація, або надмірне узагальнення – людина бере один факт  чи подію і робить з нього правило. Використовує узагальнюючі слова, фокус уваги на негативі. Наприклад одне невдале побачення з успішним чоловіком означає, що всі успішні чоловіки знайдуть вас недостатньо гідною. Або одна ваша помилка у написанні говорить, що ви неграмотні. Або ви поїхали відпочивати, захворіли там, говорите: «А зі мною так завжди». Привичка глобалізації не дає перевірити ось ці правила.

Ви схильні до глобалізації, якщо часто використовуєте слова:                «ніколи», «завжди», «кожний», «ні одного». Часті фрази: «У мене так завжди», «Я ніколи не можу зробити вчасно», «Мені завжди не вистачає часу», «Нікому не має справи до мене», «Я більше нікому не можу довіряти»…

Поляризоване мислення. «Чорно-біле» мислення і ніякого змішування кольорів. Людина розглядає лише два варіанти «або/або», «так» або «ніяк», «все» або «нічого, «найкраще» або «найгірше», – сприймає лише крайнощі, не залишаючи місця для компромісу. Люди або добрі або злі, справедливі або нечесні, або друзі або вороги, успішні або невдахи.

Найбільша шкода від полярного мислення є його дія та ставлення до самого себе. Людина може вважати, що якщо вона не геніальна, не переможець, то вона –  невдаха, якщо не на висоті, то вона – нікчемна.

Катастрофізація-  коли людина будь-яку невдачу, помилку вважає катастрофічною. Катастрофічні думки часто починаються зі слів «А що, якщо…». Наприклад, дівчина прийшла на побачення, а хлопець запізнюється у неї виникають думки: «А що, якщо він уже не прийде?». Або дізнавшись про подію, яка сталась зі знайомими, людина починає думати: « А що, якби це сталось зі мною?». Або чоловік затримується на роботі, дружина зразу переживає: «А якщо у нього є інша, то що буде зі мною?». Отже, при катастрофізації людина постійно очікує та уявляє біду, що насувається на неї.

Персоналізація – це коли людині здається, що всі події мають до неї відношення. Завжди все сприймає на свій рахунок. Ваш друг говорить, що йому скучно, а ви думаєте, що йому скучно з вами. Хтось на роботі жаліється вам на людей, що не ставлять речі на місце, а ви автоматично визнаєте, що людина жаліється на вас, або думаєте, що вона хоче, щоб ви це вирішили. Любі жалоби людина може пов’язувати з собою, навіть і не подумавши, що людина може хотіти просто виговоритися.

Також людина, яка схильна до персоналізації завжди порівнює себе з іншими: хто розумніший, крутіший, хто краще виглядає, популярніший і так далі. Часто ось таке порівняння себе (не в кращу сторону) викликає заздрість, занижує самооцінку. Або, навпаки, -людина буде вважати себе кращою, розумнішою у всьому, при чому різним способом буде це демонструвати.

Спотворення контролю – коли людина відповідальна за все на світі, або робить всіх відповідальними, крім себе.

Контроль за всіх дає людині помилкове відчуття всемогутності. Вона прагне контролювати всі аспекти тієї чи іншої ситуації. Вважає відповідальною себе за поведінку людей, за оцінки дитини в школі, за те, що і як повинен робити партнер. Вважає, що краще знає за інших, що їм потрібно. А коли щось іде не так, коли дитина недотягує по навчанню у школі, коли мама дзвонить і плаче, а перед цим їй говорилося, що і як потрібно робити, але вона цього не зробила, тоді людина втрачаєте відчуття контролю. Відчуває обурення, гнів і гостре відчуття особистого провалу.

Когнітивне спотворення відсутності контролю забирає у людини всякий контроль. В любій ситуації думає, що від неї нічого не залежить, що вона нічого не може зробити, тому часто залишає все як є, перекладає відповідальність на інших.

Що робити

Для того, щоб змінити свій спосіб мислення потрібне уважне і терпеливе відношення до себе. Важливо стати для себе доброзичливим наставником. Для початку розібратися, як ви обробляєте навколишню реальність.

Поспостерігайте за собою як ви реагуєте на ситуації, що при цьому відчуваєте. Які помилки мислення відслідковуєте у себе. Оскільки, знаючи як ми сприймаємо ситуацію, можна подивитися на неї з інших сторін.

Розвивайте гнучкість мислення, знижуйте категоричність, те що не підходить в одній ситуації, може допомогти нам у іншій. В усьому повинен бути баланс.

Змінюйте свій фокус уваги з негативу на позитив, з самозвинувачення на самопідтримку, з недоліків на переваги, з образи на вдячність. Будьте добрішими до себе, будьте добрішими до інших.

Пам’ятайте, що зміна мислення тягне за собою зміну дій і є тим «дивом», яке, по суті, змінює наше життя на краще!