Депресія: симптоми, профілактика

Кожному із нас добре знайоме слово депресія та чи в дійсності ми знаємо, як відрізнити звичайну тугу, печаль від депресії. Часто людині здається, що якщо її стан пов’язаний зі зрозумілими життєвими труднощами, то це не депресія, а нормальна людська реакція, яка пройде самостійно. Насправді так буває. Та коли стан затяжний, понад два тижня – це вже може свідчити про депресію.

Депресія – серйозне захворювання, яке характеризується негативним емоційним фоном, різко знижує працездатність і приносить страждання як самому хворому, так і його близьким. На жаль, люди дуже мало обізнані про типові прояви та наслідки депресії, тому багатьом хворим надається допомога, коли стан приймає затяжний і важкий характер, а іноді – і зовсім не виявляється.

Розрізняють різні ступені депресії: легкий, середній і важкий. Усе залежить від кількості симптомів та їх важкості. Прояви депресії можуть бути різноманітні.

Фізіологічні – порушення сну (безсоння, сонливість), зміни апетиту (його втрата або переїдання), зниження енергії, слабкість, біль і різноманітні неприємні відчуття в тілі (наприклад, в серці, в області шлунку, м’язах).

Поведінкові – зниження працездатності, відсутність мотивації, підвищена стомлюваність, неспроможність робити повсякденні справи(у важкій формі депресії).

Розумові – труднощі зосередження, концентрації уваги, труднощі прийняття рішень, песимістичне бачення майбутнього з відсутністю перспективи, думки про самогубство (у важких випадках депресії).

Емоційні – туга, страждання, пригнічений настрій, відчай, тривога, відчуття внутрішньої напруги, очікування біди, дратівливість, часті самозвинувачення, невдоволення собою, зниження впевненості в собі, іноді втрата відчувати будь-які емоції (при важких депресіях).

При депресії можуть проявлятися не всі симптоми. У людини з легкою формою з’являються деякі труднощі у виконанні звичайної роботи, проте це майже не впливає на загальний результат і функціонування людини. При важкій формі депресії людина не справляється з соціальними функціями і навіть щоденною домашньою роботою, вона може виконувати лише найпростіші побутові справи.

Депресія – це сигнал про те, що Вам не комфортно і щось не влаштовує, тому саме головне звернути увагу на свій стан.

Зростання депресій в сучасному світі пов’язують зі швидким темпом життя, соціальною нестабільністю, невпевненістю в завтрашньому дні. Також часто поштовхом до депресії стають криза та негативні події, як вікова криза, втрата роботи, чи когось із близьких, психологічна травма, важка стресова подія…

Головне розібратися з причиною депресійного стану, оскільки бувають і фізіологічні причини депресії, такі як порушення ендокринної чи серцево- судинної системи.

У свою чергу, депресія може послабити стресостійкість, порушити нормальну життєдіяльність, погіршити життєву ситуацію, в результаті чого депресія переходить у більш важку форму. Тому важливо вчасно звернутися за допомогою.

Важка форма депресії лікується в клініці медекаментозно в комплексі з психотерапією. З легкою формою депресії допоможе справитися психолог чи психотерапевт, оскільки вона не потребуєт медичних препаратів.

Профілактика депресії

Самовідчуття людини безпосередньо залежить від того, як вона піклується про себе, як задовольняє свої потреби у всіх сферах життя. У позитивній психотерапії є Модель балансу 4-х сфер життя, описана лікарем психотерапевтом Носсратом Пезешкіаном. Згідно, якій ми б мали розприділяти нашу життєву енергію і час на всі сфери життя приблизно в однаковій кількості. Та часто ми зосереджуємося на кількох а не на всіх сферах, тоді виникає дисбаланс, що може призводити до депресії.

Спробуйте побачити в якій сфері багато Вашої уваги, часу, а яку Ви ігноруєте. Чи все знаєте про себе? Чи все, що є наданий час, влаштовує Вас? Чи достатньо Ви даєте собі  турботи, задовольняєте свої потреби? Чи є щось, що б Ви хотіли змінити?

  1. Фізична сфера – це тіло, задоволення наших фізіологічних потреб: харчування, як ми дбаємо про своє тіло, зовнішній вигляд, про своє здоров’я, як ми відпочиваємо, спорт, фізична робота, сексуальна активність.
  2. Ментальна сфера – це діяльність/розум»: робота, навчання, професія, бізнес, наука, мистецтво, домашні справи, любимі справи.
  3. Емоційна сфера – це контакти/традиції: відносини з друзями, чоловіком, дітьми, родичами, іншими людьми.
  4. Духовна сфера – це сенс/майбутнє:  творчі роздуми, роздуми та переживання про сенс життя, планування майбутнього, наші фантазії мрії про майбутнє, віра у Творця, у майбутнє.

Подумайте і запишіть по кожній сфері, що Вам варто зробити, щоб збалансувати й покращити якість свого життя. Що Вам би хотілося добавити у своє життя або чогось позбутися. Обов’язково дайте собі відповідь на питання, що можливо з цього зробите уже сьогодні, а що в найближчі дні. Дійте. Насолоджуйтесь турботою про себе і тоді місця для депресії не залишиться.