Депресія: симптоми, профілактика

Кожному із нас добре знайоме слово депресія та чи в дійсності ми знаємо, як відрізнити звичайну тугу, печаль від депресії. Часто людині здається, що якщо її стан пов’язаний зі зрозумілими життєвими труднощами, то це не депресія, а нормальна людська реакція, яка пройде самостійно. Насправді так буває. Та коли стан затяжний, понад два тижня – це вже може свідчити про депресію.

Депресія – серйозне захворювання, яке характеризується негативним емоційним фоном, різко знижує працездатність і приносить страждання як самому хворому, так і його близьким. На жаль, люди дуже мало обізнані про типові прояви та наслідки депресії, тому багатьом хворим надається допомога, коли стан приймає затяжний і важкий характер, а іноді – і зовсім не виявляється.

Розрізняють різні ступені депресії: легкий, середній і важкий. Усе залежить від кількості симптомів та їх важкості. Прояви депресії можуть бути різноманітні.

Фізіологічні – порушення сну (безсоння, сонливість), зміни апетиту (його втрата або переїдання), зниження енергії, слабкість, біль і різноманітні неприємні відчуття в тілі (наприклад, в серці, в області шлунку, м’язах).

Поведінкові – зниження працездатності, відсутність мотивації, підвищена стомлюваність, неспроможність робити повсякденні справи(у важкій формі депресії).

Розумові – труднощі зосередження, концентрації уваги, труднощі прийняття рішень, песимістичне бачення майбутнього з відсутністю перспективи, думки про самогубство (у важких випадках депресії).

Емоційні – туга, страждання, пригнічений настрій, відчай, тривога, відчуття внутрішньої напруги, очікування біди, дратівливість, часті самозвинувачення, невдоволення собою, зниження впевненості в собі, іноді втрата відчувати будь-які емоції (при важких депресіях).

При депресії можуть проявлятися не всі симптоми. У людини з легкою формою з’являються деякі труднощі у виконанні звичайної роботи, проте це майже не впливає на загальний результат і функціонування людини. При важкій формі депресії людина не справляється з соціальними функціями і навіть щоденною домашньою роботою, вона може виконувати лише найпростіші побутові справи.

Ще депресія буває в складі біполярного афективного розладу. В цьому випадку між депресивними та маніакальними фазами є періоди абсолютно нормального життя.

Зростання депресій в сучасному світі пов’язують зі швидким темпом життя, соціальною нестабільністю, невпевненістю в завтрашньому дні. Також часто поштовхом до депресії стають негативні події: втрата роботи, смерть когось із рідних, психологічна травма, важка стресова подія. У свою чергу, депресія може послабити стресостійкість, порушити нормальну життєдіяльність, погіршити життєву ситуацію, в результаті чого депресія переходить у більш важку форму. Тому важливо вчасно звернутися за допомогою.

Профілактика депресії

Самовідчуття людини безпосередньо залежить від того, як вона піклується про себе, як задовольняє свої потреби у всіх сферах життя. У позитивній психотерапії є Модель балансу 4-х сфер життя, описана лікарем психотерапевтом Носсратом Пезешкіаном.

Якщо взяти 100% енергії, то ми б мали її розділяти на всі сфери життя приблизно в однаковій кількості та часто ми більше виділяємо енергії  на одні сфери, а на інші менше, вслід у людини виникає дисбаланс. При виникненні проблем одні «тікають» у хворобу (тіло), інші з головою занурюються у роботу (діяльність), треті замикаються у самому собі (контакти), четверті «занурюються» у фантазії» (сенси/майбутнє). Тому важливо, як людина розподіляє час і енергію між цими сферами життя.

Спробуйте по досліджувати себе по 4 сферам. Чи все Ви знаєте про себе, чи все  влаштовує Вас? Чи достатньо Ви даєте собі  турботи, задовольняєте свої потреби? Чи є щось що б Ви хотіли змінити?

  1. Фізична сфера – це тіло, задоволення наших фізіологічних потреб: харчування, як ми дбаємо про своє тіло, зовнішній вигляд, про своє здоров’я, як ми відпочиваємо, спорт, фізична робота, сексуальна активність.
  2. Ментальна сфера – це діяльність/розум»: робота, навчання, професія, бізнес, наука, логіка.
  3. Емоційна сфера – це контакти/традиції: відносини з друзями, чоловіком, дітьми, родичами, іншими людьми.
  4. Духовна сфера – це сенс/майбутнє: мрії, творчі роздуми, роздуми та переживання про сенс життя, планування майбутнього, наші фантазії, сни, віра.

Подумайте і запишіть по кожній сфері, що Вам варто зробити, щоб збалансувати й покращити якість свого життя. Що Вам би хотілося добавити у своє життя або чогось позбутися. Обов’язково дайте собі відповідь на питання, що можливо з цього зробити уже сьогодні, а що в найближчі дні. Дійте. Насолоджуйтесь турботою про себе і тоді місця для депресії не залишиться.