Три Его-стани людини: Дорослий, Батько, Дитина. Хто Я?

У кожної людини є три стани особистості, що визначають, як вона поводиться з оточуючими, і що з цього в результаті виходить. До такого висновку дійшов американський психотерапевт Ерік Берн. Він дослідив та описав три Его-стани людини: “Батько” “Дорослий” “Дитина”. У кожен момент свого життя ми знаходимося в одному з цих трьох станів. Їх зміна може відбуватися як завгодно часто та швидко.

Его-стан “Батько” веде своє походження від батьків (матері та батька). У цьому стані людина відчуває, думає, діє, говорить і реагує точно так, як це робили її батьки. Установки, цінності, традиції, правила, заборони – теж іде від батьків. Стан Я-Батько може активізуватися при вихованні власних дітей. Він найчастіше впливає на поведінку людини, виконуючи функції совісті. Тобто може бути тим, що контролює, а може бути дбайливим.

Дбайливий Батько – здатний турбуватися, допомагати, прощаючи ваші образи та недосконалості. Він знаходить в цьому задоволення, тому така допомога завжди виявиться вчасно і сприймається природно, без напруги. Все що вимагає натомість Дбайливий Батько – це трішки уваги до своєї персони.

Контролюючий Батько завжди та всюди прагне “вибити клин клином”. Людина в цьому стані буде знову і знову звертати увагу на ваші помилки й слабкості, підкреслювати свою перевагу і наставляти на шлях істинний з приводу і без приводу. Так само може і відноситися до себе: постійно буде себе критикувати, звинувачувати, бачити свої помилки і при цьому може не звертати увагу на свої перемоги, сильні сторони та бачити життя у темних фарбах.

Якщо в людини, домінує стан “Батько”, вона легко впадає в крайність: намагається скрізь і завжди контролювати ситуацію. У разі невдачі, картає і пиляє себе чи іншого за будь-якої причини, у всьому.

Его-стан “Дитина” – це коли людина відчуває, мислить, діє, говорить і реагує так, як це робила у дитинстві. Кожна людина несе в собі риси маленького хлопчика або маленької дівчинки. Час від часу, ми проявляє себе по-дитячому, повертаємось до своїх дитячих переживань, але вже з позиції зрілої особистості. Емоційні прояви- це позиція “Дитини”.

Саме ця частина людської особистості є найбільш цінною. Саме зі стану “Дитини” ми відчуваємо щастя, залишаємося природними – захопленими і милими, радісними і сумними або впертими і поступливими – такими ж, якими були у своєму дитинстві. Спонтанність, інтуїція, творчість – найяскравіше проявляються в дитячому віці. Тобто емоційна частина нашого життя.

Его-стан “Дитини” ділять на дві частини: Вільну і Адаптивну “Дитину”. Важливо, щоб був присутній баланс між ними.

Вільна Дитина – це здатність не тільки сприймати життя, але дивуватися і щиро радіти її проявам. А всі творчі процеси відбуваються у цьому стані.

Адаптивний Дитина – це постійні сумніви та комплекси. Людина живе у напрузі, боїться зробити зайві або невірні кроки. У неї постійна боротьба з самим собою за будь-чого. У цьому стані людина завжди буде підлаштовуватися під інших, їй важко буде сказати «Ні», хоча пізніше вона може ображатися і думати, що до неї поставилися несправедливо.

Якщо в зрілому віці домінує стан «Дитини» – це стає джерелом серйозних проблем. Такі люди часто ображаються і пред’являють претензії іншим. Зазнавши навіть невелику невдачу, людина в стані «Дитина» буде знаходити винного – недосконалий світ, нещирих друзів, буде жалітися на життя, сім’ю, владу, начальника. А коли не буде кого звинуватити, тоді в усьому буде винна доля. В результаті таких міркувань, людина розчаровується життям, нехтує можливістю використовувати отриманий досвід для виключення подібних помилок в майбутньому.

Его-стан «Дорослий»– це коли людина об’єктивно оцінює те, що з нею відбувається, враховуючи можливості, досвід, знання. Людина в позиції Я-Дорослий перебуває в стані «тут і зараз». Вона адекватно оцінює свої дії і вчинки, бере на себе відповідальність за все, що вона робить. У позиції «Дорослий» людина зберігає можливість вчитися на своїх помилках і використовувати накопичений досвід для подальшого розвитку. Вона не «гризе» себе за допущені промахи, а приймає відповідальність, що робити далі.

Протягом дня подивіться за собою з якою ролі ви спілкуєтеся? Можливо ви надто дбаєте про інших, навіть коли вас не просять, наприклад на роботі? Або занадто критичні? Або ви такий веселун по життю, проте в кар’єрному зростанні і в стосунках ви не успішні? Проаналізуйте, якої ролі у вас більше, а яка роль слабка і її потрібно розвивати?

Всі ці стани є важливими для людини і між ними важливо відновити баланс. Проте в кожен стан ми маємо переходити зі стану «Дорослого». Тобто потрібна зараз підтримка і допомога, дорослий приймає рішення перейти в стан «Батька» і потурбуватися про себе. Якщо сам не в силі щось зробити, «Дорослий» прийме рішення попросити допомогу або знайти її якимось іншим способом. Що відчути радість, чи потрібна енергія «Дорослий» приймає рішення перейти в стан «Дитини».

Зрілою особистістю можна назвати людину, в поведінці якої домінує позиція «Дорослий». Тому важливо в різних незрозумілих ситуаціях задавати собі запитання: в якому я зараз Его-стані, це мені на даний час допомагає чи заважає? Таким чином ви повернене себе у стан «Дорослого» і тоді вам буде простіше діяти далі.