4 типи прив’язаності. Як вони впливають на наші стосунки

Мабуть всі ми помічали, що одні люди легко налагоджують стосунки, а іншим досить непросто. При чому людина входить у нові стосунки, спочатку все добре, а пізніше починаються якісь непорозуміння, проблеми.

Виникає недовіра, страх що партер може зрадити, чи покинути. Або як тільки починаються більш близькі стосунки, то людина віддаляється, розриває їх, не може будувати тривалі, глибинні взаємини.

На розвиток стосунків впливає багато факторів, одним із найважливіших є тип прив’язаності. Кожний тип, включає в себе певні стратегії поведінки, які впливають на динаміку стосунків.

Теорію прив’язаності розробив Джон Боулбі, британський психоаналітик, який досліджував, що заважає нам будувати стосунки. Він багато працював з різними дітьми і дійшов до висновку, що розрив або відсутність емоційного зв’язку дитини із значущою людиною перешкоджає здоровому емоційному і соціальному розвитку.

Пізніше цю теорію досліджували інші науковці та підтвердили її. І не дивлячись на те, що типи прив’язаності формуються у ранньому дитинстві, вони фактично відіграють дуже важливу роль протягом всього життя людини.

Прив’язаність – це емоційний зв’язок, певна підтримка контакту зі значущими людьми. Ось цей зв’язок дуже стійкий, виконує роль шаблону по якому людина вибудовує свої стосунки.

Виділяють 4 типи прив’язаності у стосунках

Безпечна прив’язаність – це коли людина, відчуває себе комфортно, наближаючись до інших. У неї не має страху відмови або надмірної близькості у своїх стосунках.

Люди із таким стилем прив’язаності легко налагоджують доброзичливі, відкриті, рівноправні стосунки, де можна рости та розвиватися, як разом, так і по окремості. Вони не займаються маніпуляціями, а готові до співпраці та компромісу.

Амбівалентна або тривожно- амбівалентна прив’язаність – це коли людина боїться, що її відкинуть або знехтують нею. Вона дуже сильно дорожить близькими стосунками, боїться їх втратити.

Людина часто вдається до нав’язливої поведінки, намагається контролювати іншого, телефонувати, писати повідомлення чи постійно підлаштовуватися, тільки щоб її не покинули.

Тривожно – відсторонена, або уникаюча прив’язаність характерна для людей, які часто уникають близьких стосунків, проявляють емоційну відчуженість. Інші люди для них ненадійні і є джерелом небезпеки, а не спокою та комфорту.

Зазвичай такі люди прагнуть до незалежності і так себе поводять. Проте це більше захисна реакція для того, щоб контролювати свої страхи і тривогу, щоб не стати вразливим або залежним від інших.

Дезорганізований тип прив’язаності – це коли люди прагнуть до емоційної близькості і одночасно відчувають сильний дискомфорт від неї. Не довіряють своїм партнерам і зазвичай намагаються уникати людину, яка їм подобається та добре до них відноситься.

І навпаки, можуть бути у стосунках там де є насильство, пояснюючи це собі якимись нераціональними причинами. Проявляється такий непослідовний тип поведінки, в чому і полягає дезорганізація прив’язаності. Не має зв’язку з певною логікою поведінки.

Більше про типи прив’язаності можна дізнатися з відео. Приємного перегляду: