Закрити гештальт. Як працює гештальт-терапія

Закрити гештальт – фраза, яку багато хто з нас чув, проте не всі розуміють, що це означає насправді.

Незакритий гештальт – це незавершена ситуація, не вирішена особистісна потреба людини, котра не мала місця чи можливості бути задоволеною в той чи інший період життя. Причому зовсім не важливо, чому це відбувається. Проблема може бути матеріального, емоційного чи економічного характеру, але в будь-якому випадку все це веде до різних неприємних переживань. Наприклад, у відносинах у нас є проблеми, з якими ми до кінця не розібралися і ми протягом довгого часу подумки повертаємося до цього. Психіка не любить незавершеність, тому прокручує ці ситуації, щоб закінчити. Це заважає жити, турбує.

Коли накопичуються гештальти, людина відчуває величезне почуття незадоволеності. Вона втрачає ресурси та енергію — прокручуючи усі незавершені ситуації знову і знову. Більше того,  якщо у людини накопичилося багато незакінчених справ, планів, проектів, то рано чи пізно це перевантажить її, викличе постійну тривогу.

Коли людина задоволена тим, як закінчилася будь-яка історія взаємодії з навколишнім світом та людьми, тоді гештальт закривається. На жаль, протиріччя, різне сприйняття ситуації людей, неможливість завершити розпочате, не дають гештальту завершитися. Таким чином, людина постійно повертається до минулого.

Будь-який гештальт прагне свого завершення. Незавершені ситуації утримують психологічну енергію людини, контролюють дії людини. Відбувається це, коли в нових ситуаціях людина починає реагувати згідно з старими шаблонами, відтворюючи колишню проблему. Найбільш небезпечними є емоційно насичені незакриті гештальти, які залишаються після розриву відносин.

Питання незавершеного гештальту часто стосується мрій та життєвих цілей. Наприклад, проблема в тому, що наші бажання можуть бути оманливі. За однією мрією ховається бажання до зовсім іншого. І тут важливий аналіз самого себе. В деяких випадках незавершений гештальт краще відпустити, ніж закрити, зрозуміти, що це не ваше, ніж турбуватися з-за відсутності реалізації.

А ось для здійснення справжніх цілей потрібен поштовх. Наприклад, ви все життя мрієте співати, але далі думок про цьому справа не заходила? Слід зібратися і нарешті записатися на вокал або вчинити будь-яку іншу дію, яка здатна покласти початок шляху до реалізації мрії.

Закрити гештальт – це проаналізувати ситуацію і більше до неї не повертатися. Не кожна людина здатна самостійно розібратися в собі і зрозуміти, від чого вона відчуває ті чи інші душевні переживання. Саме для цих цілей звертаються до психологів і проходять сеанси гештальт-терапії.

Гештальт-терапія спрямована на усвідомлення, її основний фокус уваги направлений на переживання, відчуття, емоції та невирішені потреби, які за ними стоять. Цей підхід найкраще підійде тим, хто хоче навчитися усвідомлювати власні бажання, не може зрозуміти власні потреби, постійно застрягає в минулому, а саме не може відпустити образи або фантазує про уявне майбутнє, тривожиться з приводу неусвідомлених страхів чи бажань, проживає внутрішній конфлікт.

Гештальт-терапія буде актуальною якщо ви часто відчуваєте пригнічені емоції, образи, замкнутість, у вас мінливий настрій, спалахи агресії, депресивні стани, страхи і фобії, почуття провини, ревнощі, напади смутку, переживання горя, конфлікти і конфліктна поведінка, зради, втрати, травматичні події, складнощі в соціалізації та близьких стосунках, пошук свого шляху і покликання, самореалізація…

Якщо ви стали на шлях особистісного розвитку, зацікавлені у розвитку своєї особистості та стосунків, готові пропрацювати свої неприємні стани, вирішити проблемні ситуації, тоді це чудовий спосіб завершити свої «гештальти» та стати автором якісного життя.