Війна. Як заспокоїти нервову систему

Якщо лунають сигнали сирени, ви боїтеся, закриваєте вуха. Є можливість, слухаєте гімн України чи якусь іншу пісню та підспівуєте. Спів допомагає заспокоїти нервову систему.

Якщо темрява чи тиша в укриттях стають для вас нестерпними, пригорніться до своїх дітей і гойдайтеся разом. Колишіть їх назад та вперед.

Якщо біля вас хтось не може справитися зі своїм страхом чи  заціпенінням, сядьте навпроти нього і натискайте по черзі його руки. Спочатку праву, а потім ліву. Робіть це впродовж 2-х хвилин. Далі навпаки, інша людина натискає по черзі ваші руки.

Якщо у вас клаустрофобія, вдихаємо і видихаємо повільно протягом кількох хвилин не перериваючи.

Якщо виникає панічна атака, дихаєте діаграмою. Робите паузу, ставите одну руку на груди, другу на сонячне сплетіння. Вдихаєте носом так, як ніби виштовхуєте руку ту, що на сонячному сплетінні. Вдихаєте  на рахунок 4, затримуєте – на 4, видихаєте – на 6. Тобто видих на 2 рази більше. Потім збільшуєте рахунок на 1. Вдихаєте і рахуєте до 5, затримуєте – на 5 і видихаєте -на рахунок 7. Збільшуєте так, щоб вдих був не більше чим 8 раз. Робите цю техніку 2-3 рази. Пізніше можна повторити.

Інший варіант: ви можете поставити руки на обличчя так, щоб подушки долоньок були на очах та масажуєте 15 секунд очні яблука дуже м’яко. Якщо носите контактні лінзи, не можна робити цю вправу. Можна повторювати за необхідності цю вправу, проте тільки 15 секунд і дуже акуратно. Ця вправа активізує заспокійливу систему мозку, яка нормалізує серцебиття і регулює дихання.

Якщо від шокової ситуації починається тремтіння, будьте уважні і не намагайтеся зупинити або перешкодити цьому тремтінню. Тремтіння – це природна реакція організму, яка служить для того, щоб вийти із заціпеніння. Воно є кориснішим, чим заціпеніння. Тільки тоді, коли тремтіння вщухне, можна обійняти когось руками або ніжно тримати когось руками.

Якщо ви не можете рухатися і вам потрібно годинами проводити час у безпечному місці, ви погано себе почуваєте, у вас болі чи оніміння у м’язах,  спочатку притисніть до землі підошву лівої ноги, а потім правої. По черзі ліву, праву. Затисніть в кулак ліву руку, розкрийте, а потім так само праву руку. По черзі ліву, праву руку. Далі чергуєте ноги і руки. Під час цієї вправи вдихаємо і видихаємо повільно. Виконуємо вправу впродовж кількох хвилин. Таким чином ви приведете своє тіло у кращий стан.

Інший варіант: вдихаємо повітря, затримуємо на кілька секунд і сильно видихаємо, якби видуваємо повітря. Цю дихальну вправу повторюєте всього 3 рази. Через деякий час можна повторити. Вона діє, як вихід із заціпеніння. І людині стає краще.

І для зберігання спокою, наскільки це можливо в даній ситуації, виконуємо вправу для профілактики стресу. Адже все це допомагає, разом з тим, з часом нервова система виснажується, не може справлятися, і появляться симптоми стресу. Тому видихаємо шумно будь-яку емоцію гніву, яка виникає. Це допомагає нервовій системі відновлюватися від систематичного стресу.

Тримаймося, перемога за нами!