3 способи ефективної комунікації

Що потрібно для того, щоб у Вас були гармонійні відносини? І це не тільки про партнера, це про всі сфери життя. Щоб з друзями було приємно і легко, щоб колеги разом з начальником розуміли Вас, а Ви їх, щоб з батьками все йшло гладко – що для цього потрібно? Все дуже просто: навчіться вести конструктивну комунікацію. ⠀

Спілкування може принести масу приємних спогадів і в той же час бути причиною конфліктів. Нас вчили говорити, слухати, проте як правильно спілкуватися один з одним –ми змушені вивчати самостійно.

Головна ідея комунікації – якщо Ви один з одним взаємодієте, Ви не можете не спілкуватися.

Любе повідомлення, яке Ви намагаєтесь донести до свого співрозмовника, в незалежності чи це партнер, дитина або колега, має три компоненти. Нерозуміння кожного з цих трьох моментів може призвести до конфлікту.

  1. Сенс – це те що Ви говорите. В розмові дуже часто людина говорить без конкретики і прямоти, кидає натяки, чекає що людина якимось способом повинна догадатися. Тоді співрозмовник робить свої висновки, які не співпадають з тим, що йому хотіли донести, адже він не може догадатися, що точно має на увазі його опонент. Тому вчіться говорити прямо і конкретно. А коли Ви невпевнені що має на увазі Ваш співрозмовник, перепитуйте: «Що ти маєш на увазі? Що відбувається? Що це значить і як мені це розуміти?

Деякі жінки, прочитавши ці рекомендації, можуть відразу піти тренувати свого чоловіка. Є окрема категорія чоловіків, які сильно бояться фрази: «Давай поговоримо. Мне потрібно зрозуміти, що ти маєш на увазі ». Це їх просто шокує. Чоловіки впадають в ступор і не завжди готові щось виразне відповісти. Тому ці питання повинні звучати мимохідь. Тобто в результаті нормального природного діалогу між Вами і Вашим партнером.

  1. Форма – це те, як Ви говорите. Люба думка, яку Ви говорите має дві характеристики – невербальний і паравербальний компонент. Невербальний – це Ваша міміка і жести, паравербальний – це Ваш тон. Важливо приділяти увагу таким речам, коли сенс суперечить формі. Одні і ті самі слова сприймаються по різному. Якщо говорити в зневажливій формі, тоді людина образиться або розсердиться, а коли говорити в розважливій формі, слідкуючи за інтонацією та жестами– сприймається, як конструктивна розмова.

Буває, що в результаті емоційного перезбудження ми можемо наговорити один одному не дуже приємні речі. Найчастіше ці неприємні речі є такими, тому що форма, в якій вони донесені, була образливою. Можливо, це відбувалося на підвищених тонах, з неприємною інтонацією, мімікою, жестами. У таких випадках є сенс розділяти те, що Ви говорили від того, як це робили. Хорошим варіантом буде сказати: «Вибач, будь ласка, за то, як я тобі це сказала. Я не відмовляюся від того, що говорила, але як це було, на мій погляд, є неприйнятним». Так Ви покажете, що то, що Ви говорили для Вас важливо, а як це зробили-результат того, що Ви втратили контроль над ситуацією.

  1. Контекст – це ситуація, коли Ви намагаєтеся донести ту чи іншу ідею. Не варто говорити з людиною, коли вона занята або в поганому настрою. Наприклад Ваш партнер вирішує справи по бізнесу або на роботі був конфлікт і він без настрою. Хоча у Вас хороші наміри, це все рівно може призвести до непорозуміння, адже в той момент співрозмовник може дати відповідь, яка Вам не сподобається. І це відбувається не тому, що йому хочеться Вас образити, а тому що він занятий або не в кращому настрої. Тому варто відкласти розмову на інший час.

Нерозуміння кожного з цих трьох моментів може зіпсувати відносини з близькою людиною і спровокувати конфлікт. Любу думку потрібно доносити максимально зрозуміло і однозначно. Форма не повинна суперечити сенсу, а повідомлення повинно доноситися в потрібний час і в потрібному місці. Тоді Ви дійсно будете розуміти один одного. У Вас буде набагато менше приводів ображатися один на  одного, дорікати, звинувачувати один одного в нерозумінні та небажанні розмовляти.